Jak sobie radzić z zastojem pokarmu?


Zastój pokarmu to stan, kiedy piersi są pełne mleka a nie są dostatecznie opróżniane. Następuje wtedy mocne rozszerzenie przewodów mlecznych (czasami tylko jednego i mamy wtedy do czynienia z zastojem miejscowym). Przyczyny:
Wśród przyczyn zastoju pokarmu są najczęściej: zła technika karmienia, dziecko słabo ssące, zwiększona produkcja pokarmu, oraz długotrwały ucisk (np. gdy długo siedzisz lub śpisz w niezmienionej pozycji, czasami przyczyną może być zbyt obcisła bielizna).
Jak zapobiegać?
Zastój pokarmu może występować w okresie nawału pokarmu. Aby się przed nim ustrzec, należy zmniejszyć ilość pokarmu po każdym karmieniu, odczuwając wyraźną ulgę w piersiach. Dobrze jest również ograniczyć spożywanie napojów, karmić dziecko w odpowiedniej pozycji, nie robić zbyt długich przerw między karmieniami i odpoczywać - zająć się tylko dzieckiem i karmieniem.
Zastój pokarmu często zdarza się również w późniejszym okresie laktacji. Objawy:
Jeżeli więc odczuwasz dolegliwości w postaci napięcia, obrzmienia, gorąca, przepełnienia, tkliwości piersi (lub określonego jej fragmentu), a mleko nie chce spływać z piersi - prawdopodobnie masz zastój pokarmu. Temperatura Twojego ciała nie musi być wysoka (na ogół nie przekracza 38,4 stopni C).
Jak sobie radzić?
Najlepiej jest przed karmieniem ogrzać piersi (poduszką elektryczną, termoforem, butelką z gorącą wodą lub gąbką umoczoną w ciepłej wodzie albo też wziąć ciepłą kąpiel), ewentualnie wykonać masaż piersi, unikając wywoływania bólu. Po kilku minutach masażu zwykle pojawia się mleko, należy więc ściągnąć trochę pokarmu, a gdy piersi już nie bolą, nakarmić dziecko. Masaż powinien być wykonywany dużo wcześniej, przed spodziewaną porą karmienia (aby nie zmuszać dziecka do oczekiwania na posiłek).
Po nakarmieniu dziecka można oziębić pierś, przykładając zimne okłady (można nawet przyłożyć lód owinięty w pieluszkę lub po prostu zimny ręcznik, mogą to być również schłodzone liście białej kapusty). Jeżeli źle to znosisz, stosuj tylko masaż. Jeżeli zastój dotyczy określonego fragmentu piersi, skoncentruj się właśnie na tym miejscu.
Podstawową sprawą jest jednak prawidłowe przystawienie dziecka do piersi; a także zmiana pozycji do karmienia. Rozpoczynaj karmienie od piersi z zastojem i karm dziecko jak najczęściej. Przed podaniem piersi maluchowi, odciągnij trochę pokarmu. Nie zmniejszaj ilości karmień, ani nie podawaj dziecku pokarmu z butelki, gdyż prowadzi to do zwiększenia zastoju. Dziecko nakarmione butelką, może odmówić ssania piersi. Nie będzie wtedy opróżniać piersi i jest na najlepszej drodze, aby odzwyczaić się od jej ssania.


Daria Żarczyńska,
liderka La Leche League


Powrót